DIENOS IŠVYKA: SENOVINIS AKKO UOSTAS IR BAHAJŲ SODAI

Akko (arba Acre) – senovinis uostas Izraelio šiaurinėje pakrantėje netoli Haifos, žymus tuo, kad 1799 m. išdidžiai atlaikė du mėnesius trukusią Napoleono armijos apgultį. Miesto istoriją galima palyginti ir su visos Izraelio teritorijos istorija: per amžius Akko šeimininkai nuolatos keitėsi, ką nesunkiai pastebėsite iš miesto architektūros ir skirtingų maldos namų: mečečių, sinagogų, bažnyčių.

PASIVAIKŠČIOJIMAS PO AKKO SENAMIESTĮ

Akko yra vienas iš nedaugelio senovinių miestų, kur iki šiol yra išlikusios daugybę mūšių atlaikusios miestą juosiančios sienos. Keliose vietose ant jų galima užlipti ir šiek tiek pasivaikščioti: nuo viršaus matosi ne tik miesto senamiestis, bet ir Viduržemio jūra.

Akko vaizdas nuo miesto sienos

Pats Akko senamiestis nėra didelis, tačiau įvairių lankytinų vietų čia gausu. Pirmiausia atvykus į akis krinta didžiulė Al-Jazzar mečetė, stovinti pačioje senamiesčio širdyje. Pradėjusi veikti 1781 m., tai yra didžiausia ne Jeruzalėje stovinti mečetė ir didžiausia Osmanų periodu pastatyta mečetė visame Izraelyje. Akko mes kaip tik lankėmės penktadienį, kuomet mečetėje vyko pamaldos, tad į vidų nėjome, tačiau apskritai mečetė – atvira lankytojams (tik apsirengti reiktų atitinkamai).

Al-Jazzar mečetė

Pirmasis objektas, kurį aplankome – taip pat Osmanų periodu pastatyta al-Basha turkiška pirtis (Hamam al-Basha). Įėjimas čia kainuoja 25 INS, bet kadangi planuojame aplankyti ir daugiau vietų, iš karto nusiperkame jungtinį bilietą už 62 INS, su kuriuo galėsime eiti ne tik į turkiškas pirtis, bet ir į Tamplierių tunelius, Kryžiuočių požeminį miestą ir Okashi muziejų. Daugiau informacijos apie kainas čia.

Hamam al-Basha (al-Basha turkiškos pirtys)Apsilankymas turkiškose pirtyse trunka apie 45 min. ir yra gana linksmas – perkant bilietą kartu gauname ir audio gidą, tad per ausines klausomės pirčių atsiradimo istorijos, kuri pasakojama angliškai su juokingu rytietišku akcentu. Kartu pasižiūrime ir filmuką bei apeiname keletą skirtingų paskirčių kambarių.

Po pirties patraukiame link miesto citadelės, kurios rūsiuose galima pasivaikščioti po Kryžiuočių miestą (The Knights Kingdom). Čia irgi gauname audio gidą, su kuriuo per maždaug valandą apeiname didžiulį požeminį miestą ir sužinome, kaip atrodė ir kuo gyveno Akko XII a., kuomet miestą valdė Kryžiuočiai.

Miesto citadelė
Akko miesto vaizdai Kryžiuočių laikais

Beje, vakarais čia galima sudalyvauti ir Kryžiuočių puotoje, stebėti muzikinius pasirodymus ir riterių kovas.

Prieš einant pasižvalgyti po Tamplierių tunelius, sustojame Okashi muziejuje, kuriame be besikeičiančių ekspozicijų, eksponuojami ir jau mirusio Izraelio dailininko Avshalom Okashi darbai. Okashi buvo vienas ryškiausių Izraelio dailininkų, didžiąją gyvenimo dalį praleidęs Akko ir tapęs Izraelio gamtą bei gyvenimo realybę, persipynusią su biblinių tekstų vaizdiniais.

Galiausiai aplankome Tamplierių tunelius, kurie kadaise jungė Tamplierių tvirtovę su miesto uostu. 350 metrų ilgio tuneliai buvo statyti XII a. Tamplierių ordino, kuris Akko buvo įsikūręs iki 1391 m., kuomet miestą perėmė musulmonai mameliukai.

Tamplierių tuneliai

Tuneliai turi du įėjimus/išėjimus, mes įeiname pro esantį miesto centre, o išlendame prie pat uosto, kur taip pat stovi ir švyturys bei šv. Jono bažnyčia.

Akko miesto siena ir šv. Jono bažnyčia
Akko uostas

BAHAJŲ SODAI

Be žydų, musulmonų ir krikščionių, Akko yra namai dar vienai religijai – bahajams.  Bahajų tikėjimas yra viena iš naujausių ir taip pat unikaliausių didžiųjų pasaulio religijų. Įkurta XIX a. Baha’u’llos, pirmiausia plito Artimuosiuose rytuose, bet dabar turi apie 7 mln. pasekėjų visame pasaulyje.

Bahajų sodai

Bahajai tiki, kad yra tik vienas Dievas, kuris per amžius siuntė žmonijai didžius pranašus, tokius kaip Abraomas, Mozė, Krišna, Jėzus Kristus, Buda, Muhamedas ir pats Baha’u’llah. Taigi esminis tikėjimo principas – didžiųjų pasaulio religijų vienybė.

Bahajų sodai

Nors daugelis yra girdėję apie žymiuosius Bahajų sodus Haifoje, ne daug kas žino, kad iš tiesų švenčiausia vieta bahajų tikėjime yra ne Haifoje, bet netoli Akko, kur Baha’u’llah – vienas iš šio tikėjimo įkūrėjų – praleido paskutines savo gyvenimo dienas ir 1892 m. mirė. Čia rasite nuostabius sodus (panašius, kaip Haifoje) ir Baha’u’llos kapą.

Bahajų sodai netoli Akko yra nemokami ir atviri lankytojams kiekvieną dieną nuo 9:00 iki 16:00 val. (išskyrus bahajų religines šventes ir Yom Kippur), bet geriausias laikas apsilankymui yra penktadienį, šeštadienį, sekmadienį ir pirmadienį 9:00 – 12:00 val., kadangi tik tada galima patekti į Baha‘i‘llos kapą ir jį juosiančius vidinius sodus.

Sodus prižiūri iš viso pasaulio atvykę bahajų tikėjimo savanoriai, kurie mielai papasakos jums daugiau apie šį tikėjimą ir pačius sodus. Pavyzdžiui, mes kalbėjomės su savanoriu iš Kongo, kuris nuolatos keliauja po įvairias pasaulio vietas, kur savanoriauja bahajams svarbiose religinėse vietose.

Akko švyturys

Kaip atvykti?

Į Akko galima atvykti tiek traukiniu ar autobusu (stotis įsikūrusi netoli miesto centro), tiek automobiliu (šalia senamiesčio yra nemažai parkavimo aikštelių). Patogiausia ir greičiausia atvykti iš Haifos – apie 30 min.

Nuo Tel-Avivo iki Akko – 110 km, nuo Jeruzalės – 160 km.

Bahajų sodai nuo miesto centro nutolę apie 4,5 km. Jeigu esate be mašinos, iki jų nuvykti galite Nateev Express autobusu nr. 271.

Naudingos nuorodos:

Miesto istorija, lankytini objektai, kainos ir kita informacija: www.akko.org.il

Bahajų sodų informacija: www.ganbahai.org.il/en/akko/

2 Replies to “DIENOS IŠVYKA: SENOVINIS AKKO UOSTAS IR BAHAJŲ SODAI”

  1. Aplink Haifą dar yra Cezarėjos (Cesarea) miestas. Irgi dailus 🙂

    1. Goja Keliauja says: Reply

      Aha, žinau! Bet dar nespėjau apžiūrėti, tik paplūdimyje tame su arkomis buvau sustojus. Žodžiu, dar yra kur keliauti 🙂

Leave a Reply