TEL AVIVAS: TRUMPAS GIDAS PO NIEKADA NEMIEGANTĮ IZRAELIO METROPOLĮ

Liberalus, kosmopolitiškas, daugiakultūrinis – taip dažniausiai apibūdinamas Tel Avivas, Izraelio verslo ir kultūros sostinė. Vos šimtmetį gyvavimo metų skaičiuojantis Tel Avivas šiandien yra išaugęs į didžiausią šalies metropolį, niekada nemiegantį miestą, kur visada rasite ką nuveikti, kur pavalgyti ir kaip pasilinksminti.

KĄ VERTA PAMATYTI IR NUVEIKTI TEL AVIVE?

Skirtingai nei politinė Izraelio sostinė Jeruzalė, Tel Avivas yra sekuliarus ir atviras miestas, traukiantis lankytojus iš viso pasaulio savo puikiais paplūdimiais, maisto įvairove ir beprotišku naktiniu gyvenimu. Tai vienas iš tų miestų, kurį reikia ne pamatyti, bet pajusti: pasivaikščioti po skirtingus Tel Avivo rajonus, prisėsti vienoje iš daugelio kavinių, pasimėgauti izraelietišku maistu ar praleisti dieną viename iš daugelio Tel Avivo paplūdimių.

Štai 10 pasiūlymų, ką nuveikti ir pamatyti Tel Avive.

1) Mėgautis saule Tel Avivo paplūdimiuose

Nedaug pasaulyje didmiesčių, kurie gali pasigirti puikiais paplūdimiais – bet Tel Avivas būtent toks. Mieste skaičiuojama 16 paplūdimių ir visi yra nemokami. Daugelyje paplūdimių už papildomą mokestį galima išsinuomoti gultus ir/ar skėčius. Populiariausi ir didžiausi paplūdimiai – Gordon, Frishman ir Bograshov, kur visada verda gyvenimas: žaidžiamas tinklinis, galima paplaukioti irklentėmis ar banglentėmis ar pasėdėti šalia esančiose kavinėse. Kiti paplūdimiai, kuriuose verta apsilankyti: Hilton beach (populiari vieta plaukioti baidarėmis ir irklentėmis, šalia – gražus ir ramus parkas), Metzizim beach (šalia Tel Avivo uosto), Banana beach (populiarus tarp vietinių), Alma beach (visai šalia Jafos, ramesnis ir populiaresnis tarp vietinių).

2) Ragauti vietinius gardumynus Tel Avivo turguose

Tel Avivo turguose galite ne tik paragauti vietinių gardumynų, pajusti vietinę kultūrą, bet ir nusipirkti lauktuvių sau bei artimiesiems. Žymiausias ir populiariausias Tel Avive – Karmelio turgus (Shuk HaCarmel), kur rasite viską nuo prieskonių, vaisių, daržovių, saldumynų, iki įvairių suvenyrų, drabužių ir elektronikos prekių. Visai šalia įsikūręs Nachlat Binyamin turgus siūlo įvairius rankų darbo dirbinius, parduodamus pačių menininkų. Mažiau populiarus tarp turistų, toliau nuo centro įsikūręs HaTikva turgus patiks tiems, kurie nori pajusti vietinę Izraelio kultūrą.
Levinsky turgus Florentine daugiausiai žinomas dėl prieskonių, arbatos, džiovintų vaisių ir riešutų, bei įdomių kavinių, barų ir restoranų. Jaffos blusų turguje (Shuk HaPishpushim) rasite įvairių sendaikčių, antikvarinių dirbinių, baldų ir drabužių. Taip pat verta psilankyti Saronoje esančiame turguje, kuris labiau primena prekybos centrą, tačiau čia rasite įvairių prieskonių, mėsos, sūrio, chalvos, saldumynų ir kitokių delikatesų, bei Namal maisto turguje (Shuk HaNamal), kur rasite daugybę madingų kavinių, restoranų ir dizainerių parduotuvių.

3) Grožėtis Bauhaus architektūra

Tel Avivas garsėja į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktais Bauhaus stiliaus pastatais, dar vadinamais „Baltuoju miestu“. Šį architektūros stilių 1930-ame dešimtmetyje atvežė iš Vokietijos į Tel Avivą pradėję keltis žydai, o šiandien mieste skaičiuojama apie 4000 Bauhaus stiliaus pastatų.
Tel Avivo savivaldybė kiekvieną šeštadienį 11:00 val. organizuoja NEMOKAMUS TURUS anglų kalba po Baltąjį miestą (susitikimo vieta – Rothschild Blvd. 46). Mokamus turus kitomis kalbomis organizuoja Tel Avivo Bauhaus centras (daugiau informacijos http://www.bauhaus-center.com/tours.php).

tel aviv
Tel Avivo estetika

4) Aplankyti Saronos kvartalą

Šiandien Saronoje įsikūrę vieni prabangiausių restoranų Tel Avive, meno galerijos, butikai ir didžiulis modernus turgus, tačiau ši vieta turi ir be galo įdomią istoriją. Sarona 1871 m. buvo įkurta iš Vokietijos atvykusių protestantų sektos, save vadinusių tamplieriais. Kelių šimtų žmonių bendruomenė buvo pirmoji, į tuometinę Palestinos teritoriją atvežusi modernios agrikultūros tradicijas.
Šiuo metu Saronoje yra išlikę 33 renovuoti pastatai, įskaitant ir vyno rūsius bei juos jungiančius požeminius tunelius.
Saronoje esantis lankytojų centras organizuoja ekskursijas po vietovę (daugiau informacijos http://eng.shimur.org/sarona/). Kiekvieną penktadienį 11:00 val. yra organizuojamas nemokamas turas anglų kalba (susitikimo vieta – Sarona visitors‘ center).

https://www.instagram.com/p/BYIBnJjl_pX/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

5) Pasivaikščioti po skirtingus Tel Avivo rajonus

Tel Avivo širdimi dažnai laikomas Rotšildo (Rotschild) bulvaras – viena seniausių miesto alėjų. Čia įsikūrę daug restoranų ir parduotuvių bei stovi ir namas, kuriame buvo pasirašytas Izraelio Nepriklausomybės aktas.
Tačiau iš tiesų Tel Avivas neturi konkretaus centro: kiekvienas miesto rajonas pilnas gyvybės, kiekviename rasite ką veikti ir ką pamatyti. Verta pasivaikščioti po Florentiną – hipsterių rajoną, kur rasite kiečiausius barus, madingiausius restoranus ir grafičiais išpaišytus pastatus. Šalia Florentino prigludęs seniausias miesto rajonas – Neve Tsedek, nusėtas nedidelių meno galerijų, butikų ir žavių kavinukių.
Dar vienas įdomus kvartalas – Kerem HaTeimanim (Jemeniečių kvartalas). Čia galite užsukti po apsilankymo Karmelio turguje.

florentin
Grafičiai Florentine
dizengoff
Pirmojo Tel Avivo mero Meir Dizengoff skulptūra prie namo, kuriame pasirašytas Izraelio Nepriklausomybės aktas

6) „Pasikultūrinti” Tel Avivo meno muziejuje

Meno mėgėjams tikrai verta apsilankyti Tel Avivo meno muziejuje, kuris buvo įkurtas 1932 m., net anksčiau, nei buvo įkurta pati Izraelio valstybė. Tai didžiausias meno muziejus Izraelyje ir vienas įdomiausių meno muziejų pasaulyje. Nuolatinėje ekspozicijoje rasite tokių menininkų kaip Dali, Monet, Picasso, Henri Moore, Klimt, Kandinsky ir kitų darbus, taip pat čia nuolatos eksponuojamos ir besikeičiančios įvairių šiuolaikinių Izraelio ir viso pasaulio menininkų kolekcijos.
Muziejus veikia kasdien, išskyrus sekmadienius, o lankytojo bilietas kainuoja 50 NIS (12,5 Eur). Daugiau informacijos: http://www.tamuseum.org.il/.

7) Praleisti dieną HaYarkon parke

Tel Avivo šiaurėje įsikūręs didžiulis žaliuojantis Jarkono parkas (Park HaYarkon) ypač patiks šeimoms su vaikais, ar tiesiog tiems, kurie ieško ramesnio poilsio. Parką per pusę dalija Jarkono upė, o veikti čia tikrai yra ką. Galima važinėtis dviračiais ar tiesiog vaikštinėti medžių pavėsyje, aplankyti egzotinių augalų sodą, kaktusų sodą, nedidelį zoologijos sodą, pakilti ir pasižiūrėti į miestą iš oro baliono, plaukioti valtelėmis ar vandens dviračiais parko tvenkiniuose.
Netoliese taip pat įsikūręs atrakcijonų parkas – Luna parkas.

hayarkon
Egzotinių augalų sodas Jarkono parke

8) Aplankyti senovinį Jafos uostą

Apsilankymas Tel Avive nebus išbaigtas, jeigu neužsuksite į netoliese esantį senovinį uostą – Jafą. Tel Avivas ir Jafa (Jaffa arba Yafo) dabar yra apjungtas į vieną miestą, o juos jungia romantiška Viduržemio jūros pakrante nutiesta promenada – Jafą pasieksite nuo Tel Avivo pasukę į pietus. Jafa laikomas vienu seniausių miestų pasaulyje. Nuo seno tai buvo svarbus arabų uostas, o šiandien – meniškas Tel Avivo rajonas, kurio siaurose senovinėse gatvelėse rasite daugybę meno galerijų, vakarais – nemokamų koncertų, o išalkę galėsite mėgautis nuostabiu maistu.
Nemokami turai anglų kalba po Jafą (tačiau po turo gidui reikėtų palikti arbatpinigių) vyksta kiekvieną dieną 11:00 ir 15:00 val. Daugiau informacijos: http://www.neweuropetours.eu/telaviv/en/home.

9) Skaniai pavalgyti!

Tel Avive maisto įvairovė labai didelė: čia rasite ne tik izraelietiško maisto, bet ir daugybės įvairių pasaulio virtuvių restoranų. Be to, Tel Avivas tituluojamas pasaulio veganų/vegetarų sostine – gero vegetariško maisto rasite beveik kiekviename restorane.
Tikrai  verta paragauti tradicinio izraelietiško maisto, kuris yra gana pigus ir labai skanus: falafelių, humuso ar šavarmos užkandinių rasite ant kiekvieno kampo. Į Jafą vykti verta paragauti šviežių jūros gėrybių ir geriausio pasaulyje humuso (bent taip sako vietos gyventojai?) – jo rasite mažyčiame Abu Hassan restoranėlyje.
Keletas pasiūlymų, kur verta pavalgyti Tel Avive: Sabih Frishman (tituluojamas vienu geriausių sabihų Izraelyje); Dabush (puikus šavarmos užkandinių tinklas); Miznon (įvairiausi prašmatnūs patiekalai, patiekiami pitoje); Falafel HaKosem (puikūs falafeliai).

Sabihas Tel Avive

Daugiau apie izraelietišką maistą: IZRAELIO VIRTUVĖ: 10 PATIEKALŲ, KURIŲ VERTA PARAGAUTI.

10) Linksmintis Tel Avivo baruose

Tel Avivas ne veltui yra tituluojamas niekada nemiegančiu miestu: barai, kavinės, restoranai čia pilni bet kuriuo metu ir bet kurią savaitės dieną. Pasilinksminimo vietų Tel Avive tikrai daug, tad bet kurioje miesto vietoje ką nors atrasite.
Turbūt daugiausiai barų įsikūrę aplink Rothschild bulvarą (taip pat Allenby, Yehuda Halevi gatvėse) – čia rasite ir populiarių, ir labiau undergroundinių vietų. Išgerti prašmatnaus kokteilio rekomenduojama Dizengoff, King George ar Iben Gvirol gatvėse – čia įsikūrę populiariausi ir labiau mainstryminiai barai. Hipsteriai ir šiaip alternatyvos mėgėjai renkasi pietuose: Florentin rajone ir Jaffoje.
Baruose alaus bokalas papastai kainuoja apie 30 NIS (7 Eur), kokteilis – 40-50 NIS (9-12 Eur). Tačiau dauguma barų darbo dienomis 18:00-21:00 val. turi happy hour, kai viskas kainuoja dvigubai pigiau. Taip pat populiarūs barai, kur susimokėjęs tam tikrą sumą pinigų, visą vakarą gali gerti, kiek nori (pavyzdžiui, Mezeg baras ar Rutina baras).

Dalintis įrašu

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Ankstesnis įrašas

BAGANO ŠVENTYKLOS: VISKAS, KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI

Kitas įrašas

5 PASAULIO VIRTUVĖS, DRAUGIŠKOS VEGETARAMS