KARŠČIU ALSUOJANTI IŠVYKA: MASADA IR NEGYVOJI JŪRA

Turbūt drąsiai galima sakyti, kad tiek Masada, tiek Negyvoji jūra rikiuojasi Izraelio labiausiai lankytinų objektų sąrašo viršuje. Neturint daug laiko, abi vietas galima aplankyti per vieną dieną, mat nuo Masados iki Negyvosios jūros – apie 20 km.

Judėjo dykumoje stūksanti Masados tvirtovė – tragiškos žydų istorijos ir nacionalinio pasididžiavimo simbolis: pasak iš kartos į kartą perduodamo pasakojimo, beveik 1000 žydų čia ryžosi nusižudyti tam, kad netaptų romėnų vergais. Nuo Masados, kuri stovi ant izoliuotos maždaug 400 m aukščio uolos, atsiveria nuostabūs vaizdai į Negyvąją jūrą – gydomosiomis savybėmis garsėjantį druskingą ežerą ir žemiausią sausumos tašką planetoje (beje, Izraelyje rasite ir žemiausiai jūros lygio esantį gėlo vandens ežerą – Galilėjos jūrą).
MASADA: TARP MITŲ IR TIKROVĖS

Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktą Masados tvirtovę populiaru lankyti anksti ryte, pasitinkant saulę: visų pirma, vaizdai tuo metu čia pasakiški, o antra, dar nebūna taip karšta. Vis dėlto mes tam nesiryžtame, mat iki Masados turime daugiau nei 2 val. važiuoti automobiliu, tad ir taip jau keliamės 5.30 val. ryto. Prie tvirtovės atvykstame apie 8 val. ir, nors dar palyginus anksti, saulė jau kepina kaip reikiant.

Keltuvai į Masadą

Iki Masados pakilti galima dviem būdais: keltuvu arba pėstute lipant maždaug 400 m vingiuotu keliu, vadinamu snake path (liet. gyvatės keliu). Mes buvome pasiryžę bent jau į vieną pusę kopti patys, tačiau pasirodo, kad kelias dėl karščio yra uždarytas – kopti per daug pavojinga.

Ką gi, tenka keltis keltuvu, kas kainuoja net 74 NIS (18,6 Eur). Palyginimui, bilietas be keltuvo (jei būtume galėję kopti patys) kainuotų 28 NIS (7 Eur), o keltuvas tik į vieną pusę – 56 NIS (14 Eur).

Dar prieš lipant į keltuvą pasižiūrime filmuką apie Masados istoriją. Tvirtovę kartu su rūmais 37-31 m. pr. Kr. čia sau pasistatė Judėjos karalius Herodas Didysis (tas pats, kuris, pasak Biblijos pasakojimų, Kristaus gimimo metu įsakė išžudyti visus naujagimius).

Jau vėliau, 66-70 m., Didžiojo žydų sukilimo prieš romėnus metu ir po Jeruzalės užėmimo, nemaža grupelė žydų užgrobė Masados tvirtovę ir čia įsitvirtino – Judėjoje tai buvo paskutinė romėnų dar neužimta žydų tvirtovė. Vis dėlto 73-74 m. romėnų legionas apgulė Masadą ir per keletą mėnesių sugebėjo patekti į vidų – tiesa, ten jau nieko neberado, nes pralaimėjimą pajutę 960 žydų nusprendė geriau nusižudyti ir sudeginti visą turtą, nei pasiduoti romėnams. Pasislėpę išgyveno tik dvi moterys ir penki vaikai.

Masados tvirtovė
Šiaurinių Herodo rūmų liekanos
Vaizdas į Negyvąją jūrą
Herodo rūmų liekanos

Masados apgulties istorija dažnai pateikiama kaip žydų heroizmo pavyzdys, nors jos tikrumu tiki ir ne visi. Vienintelis istorikas, aprašęs tai, kas vyko Masadoje, buvo iš Jeruzalės kilęs žydų kilmės Jozefas Flavijus, ir archeologiniai kasinėjimai patvirtina tikrai ne visus jo minimus faktus.

Kaip bebūtų, Masadoje apsilankyti vis tiek yra labai įdomu ir verta (tik labai labai karšta 😊). Mes viršuje praleidžiame apie 2,5 val., per kurias apeiname Herodo laikų Šiaurinių ir Vakarinių rūmų griuvėsius, tais pačiais laikais statytas romėniškas pirtis ir jau vėlesnių laikų žydiškas ritualines vonias (mikve); vienos seniausių pasaulyje sinagogų griuvėsius ir Bizantijos laikų bažnyčios liekanas (mat V a. Masadoje buvo įsikūręs vienuolynas).

Na, ir aišku, nemažai laiko praleidžiame tiesiog grožėdamiesi aplinkiniais vaizdais ir stebėdamiesi, kaip žmonės, čia, tokiame karštyje, viduryje dykumos, ant aukštos uolos apskritai galėjo išgyventi (atsakymas: jie turėjo pasistatę specialią vandens tiekimo sistemą).

NEGYVOJI JŪRA: ATGAIVA (?) PO MASADOS

Apžiūrėję Masadą patraukiame link Negyvosios jūros – po kelių valandų kepimo saulėje taip ir norisi šokti į vandenį. Deja, atsigaivinti nelabai pavyksta: nežinau, kokia buvo vandens temperatūra, tačiau jausmas toks, lyg plaukiotum šiltame aliejuje.

Šį kartą apsistojame Ein Bokek paplūdimyje, kurį supa daugybė viešbučių, tačiau pats paplūdimys yra nemokamas ir netgi nebuvo labai pilnas žmonių. Patiko dar ir tai, kad paplūdimys padengtas smėliu (nors jis ir atvežtinis), mat dauguma kitų Negyvosios jūros paplūdimių yra dengti purvu ar akmenimis, kas nėra labai patogu.

Ein Bokek paplūdimys
Purvo vonios Biankini paplūdimyje

Tačiau Ein Bokek paplūdimyje nėra natūralaus purvo – tiesa, jo vos už 20 NIS (5 Eur) galima nusipirkti šalia esančioje parduotuvėje. Kūno tepimasis purvu yra vienas populiariausių ir smagiausių užsiėmimų lankantis prie Negyvosios jūros, o taip pat, sako, ir odai sveika.

Kažkada anksčiau esu lankiusis Biankini paplūdimyje, kuris praktiškai visas buvo padengtas natūraliu purvu – tiesiog imi ir tepiesi. Tačiau iš kitos pusės, šis paplūdimys buvo mokamas (60 NIS/15 Eur), o ir ilgai būti jame nesinori – juk nesėdėsi ant purvo.

Plūduriuoti Negyvojoje jūroje yra tikrai smagu, tačiau bent jau man, tam užtenka ir pusdienio – vėliau nusibosta. O ir karštis čia tikrai sunkiai pakeliamas – todėl labai norėčiau išbandyti Negyvosios jūros teikiamus malonumus šaltesniu metų laiku.

Plūduriavimas Negyvojoje jūroje

***

Namo grįžinėjame 90-ju keliu, kuris palei Negyvąją jūrą eina iki Jeruzalės. Kelias labai vaizdingas, tačiau kartu atveria ir didelę Negyvosios jūros problemą: šis ežeras nuolatos traukiasi – manoma, kad kasmet nusenka apie 1 m vandens, o pakrantės ilgis sumažėja apie 5 m.

Šiuo metu Negyvoji jūra iš tikrųjų yra du atskiri vandens telkiniai, sujungti dirbtiniu kanalu, o ir bevažiuojant gali matyti daugybę išdžiūvusių plotų. Izraelio, Palestinos ir Jordanijos vyriausybės yra pasirašiusios susitarimą dėl kanalo, kuris sujungtų Negyvąją jūrą su Raudonąja, nutiesimo, tačiau projektas stringa.

Pakeliui dar sustojame prie Šv. Jurgio (St. George) vienuolyno, pastatyto Vadi Kelto kanjono skardyje. Tačiau kadangi jau vakaras, šį kartą tik pasigrožime saulėlydžiu, o apsilankymą pačiame vienuolyne atidedame kitam kartui.

Saulėlydis virš šv. Jurgio vienuolyno

2 Replies to “KARŠČIU ALSUOJANTI IŠVYKA: MASADA IR NEGYVOJI JŪRA”

  1. Super! Labai naudingas tekstas! 🙂

  2. Goja Keliauja says: Reply

    Džiaugiuosi!

Leave a Reply