APLINK GALILĖJOS JŪRĄ: KRIKŠČIONYBEI SVARBIOS VIETOS

Izraelyje tyvuliuojanti Galilėjos jūra – žemiausiai jūros lygio esantis gėlo vandens telkinys pasaulyje (tuo tarpu druskingoji Negyvoji jūra yra apskritai žemiausiai jūros lygio esantis vandens telkinys) – iš tiesų yra ežeras ir turi daugybę vardų. Žydai jį vadina Kinereto jūra arba tiesiog Kineretu – iš senovinės hebrajų kalbos išvertus tai reiškia lyrą – muzikinį instrumentą, kurio formą primena ežeras. Kineretas yra didžiausias gėlo vandens ežeras Izraelyje ir dėl to labai svarbus: iš jo šalis išgauna 1/3 visų gėlo vandens atsargų.

Tiberiados ežeras arba Tiberijas – taip jį dažniau vadina arabai. Vakariniame ežero krante yra įsikūręs Tiberijo miestas, šiandien – populiarus kurortas ir daugelio turistų, lankančių ežerą, apsistojimo vieta.
Krikščionys prie Galilėjos ežero atvyksta aplankyti vietų, minimų Biblijoje – tikima, kad būtent čia Jėzus atliko keletą savo žymiausių stebuklų: ėjo vandeniu ir dviem žuvimis bei trimis kepalėliais duonos pamaitino tūkstančius žmonių. Dauguma šių vietų išsidėsčiusios šiaurinėje ežero pakrantėje, apie 20 min. kelio nuo Tiberijo miesto: atvykti galima mašina arba autobusu.

Štai svarbiausi lankytini objektai aplink Galilėjos ežerą.

PALAIMINIMŲ KALNAS

Kelionę pradedame nuo Palaiminimų kalno (angl. Mount of the Beatitudes). Atvykstant automobiliu, įvažiavimas čia kainuoja 10 NIS (2,5 Eur) ir nors dar tik 8 val. ryto, aikštelė jau pilna turistinių autobusų.

Koplyčia ant Palaiminimų kalno
Vaizdas nuo Palaiminimų kalno

Palaiminimų kalnas – aukštoka kalva, nuo kurios atsiveria nuostabūs Galilėjos jūros vaizdai. Čia stovi 1937 m. pastatyta koplyčia, kurios kupolas matomas net iš Tiberijo miesto, o aplink koplyčią – žaliuojantis sodas. Koplyčią prižiūri Pranciškonų vienuolės.

Krikščionys tiki, kad būtent šioje vietoje Jėzus pasakė savo garsųjį Kalno pamokslą – aštuonis palaiminimus. Į pamokslą taip pat įėjo Viešpaties malda (Tėve mūsų) ir tokios dažnai cituojamos frazės kaip „žemės druska“, „pasaulio šviesa“ ir „neteisk ir nebūsi teisiamas“.

KAFERNAUMAS – JĖZAUS MIESTAS

Kafernaumas – Jėzaus miestas

Toliau judame link Kafernaumo (angl. Capernaum), kažkada buvusio mažo žvejų miestelio, kur kurį laiką gyveno Jėzus: tikima, kad čia jis pamokslavo sinagogoje ir iš žvejų tarpo rado pirmuosius apaštalus. Tiesa, iki dabar išlikusi senovinė sinagoga statyta jau IV a. ir žinoma kaip „Baltoji sinagoga“ dėl jos statybai naudoto šviesaus akmens.

Šalia sinagogos kaip koks ateivių laivas, ant aštuonių kojų stovi moderni, stiklinė bažnyčia. Ji pastatyta virš buvusio šv. Petro namo (kur galėjo gyventi ir Jėzus) bei vėliau, V a., statytos bažnyčios, kurios liekanos ir dabar matomos pro stiklą iš naujosios bažnyčios. Apžiūrėjus archeologinius objektus, galima dar truputį pailsėti palei ežerą išsidėsčiusiame parkelyje.

Įėjimas į Kafernaumą kainuoja 5 NIS (1,25 Eur) žmogui, už mašinos parkavimą atskirai mokėti nereikia.

Sinagoga Kafernaume
Galilėjos jūra, vaizdas nuo Kafernaumo

TABGHA

Apie 3 km nuo Kafernaumo esančioje Tabghoje – dvi svarbios krikščionims bažnyčios. Pirmoji – mozaikomis dekoruota benediktinų Duonos ir žuvies padauginimo bažnyčia (angl. Church of the Multiplication of the Loaves & Fishes). Pastatyta 1982 m., ji stovi vietoje V a. statytos bizantiškos bažnyčios, kurios mozaikos dar matomos dabartinės bažnyčios grindyse.

Duonos ir žuvies padauginimo bažnyčia

Taip pat tikima, kad po bažnyčios altoriumi esantis akmuo – tai vieta, kurioje Jėzus atliko stebuklą, kai dviem žuvimis ir trimis kepalais duonos pamaitino penkis tūkstančius žmonių.

Už kelių šimtų metrų stovi šv. Petro bažnyčia (angl. Church of the Primacy of St Peter), statyta 1933 m. Bažnyčios viduje priešais altorių esantis akmuo vadinamas Mensa Christi (Kristaus stalas), nes tikima, kad čia Kristus pusryčiavo kartu su savo mokiniais – tai buvo trečias jo pasirodymas mokiniams po jo mirties ir prisikėlimo.

Šv. Petro bažnyčia
Galilėjos jūra, vaizdas nuo šv. Petro bažnyčios

Vos keliasdešimt metrų nuo bažnyčios atradome dar ir su krikščionybe jau nieko bendro neturintį krioklį – čia maudėsi keliolika vietinių izraeliečių. Krioklys nedidelis, tad vietos čia šeštadienį nebuvo daug, bet atvykti anksti ryte, manau, visai verta – besimaudant krioklyje gali stebėti Galilėjos jūroje laimikį gaudančius žvejus.

Krioklys Tabghoje

Įėjimas į abi bažnyčias yra nemokamas, mes mokėjome tik už mašinos parkavimą šalia Duonos iš žuvies padauginimo bažnyčios (10 NIS/2,5 Eur). Nuo vienos bažnyčios iki kitos galima nueiti pėstute.

PAPLŪDIMIAI

Apžiūrėję bažnyčias ir jau pakankamai sukaitę, patraukiame į vieną iš Galilėjos jūros paplūdimių netoli Tiberijo miesto. Sustoti čia galima daug kur: yra įrengta nemažai pavėsinių, kempingo vietų ir pačių paplūdimių.

Galilėjos jūros paplūdimys

Keli paplūdimiai yra mokami, bet dauguma – ne, tik už parkavimą reikia susimokėti (nors mums pasisekė nemokėti, nežinau kodėl?). Dauguma paplūdimių nėra labai patogūs, nes krantas akmenuotas ir į vandenį lipti reikia labai atsargiai.

***

Prie Galilėjos ežero atvykti tikrai verta, tik jeigu turite pasirinkimą, siūlyčiau nevykti savaitgalį (penktadienį ar šeštadienį) – tokiu metu čia pilna žmonių.

Aplankyti krikščionims svarbias vietas, manau, verta ne tik šios religijos atstovams – visų pirma, dėl nuostabių vaizdų ir gamtos. Be to, tai įdomios archeologinės vietos, kur žmonės gyveno jau prieš tūkstančius metų.

Leave a Reply