ANGKORO ŠVENTYKLOS IR SIEM REAPAS: PATARIMAI PRIEŠ VYKSTANT

Kas yra Angkoro šventyklos, turbūt per daug aiškinti nereikia – net ir nesidomintys pietryčių Azija yra girdėję apie šį Khmerų imperijos palikimą, kurį dar labiau išgarsino Lara Kroft filmai. Daugelis šias šventyklas apibendrintai vadina Angkor Wat – nors Angkor Wat yra tik viena iš šventyklų (pagrindinė ir didžiausia), kurių čia yra šimtai.

Nuo IX iki XV a., kuomet klestėjo Khmerų imperija, Angkoras buvo šios imperijos sostinė ir didžiulis megapolis – skaičiuojama, kad geriausiais laikais Angkoras turėjo apie 1 mln. (!) gyventojų, kai tuo metu, pavyzdžiui, Londone, tegyveno 50 tūkst. žmonių.

Angkoras yra be galo turistinė vieta, turbūt panašaus „kalibro“ kaip Didžioji kinų siena ar Taj Mahalas Indijoje, tačiau net jei nesate turistinių vietų mėgėjas, manau, kad Angkoro šventyklas aplankyti būtina.

Bilietai. Mums pasisekė, kadangi Angkore lankėmės dar prieš pat kainų pakėlimą, tad už trijų dienų bilietą mokėjome „tik“ 40 USD. Dabar kainos yra bene dvigubai didesnės: vienos dienos bilietas kainuoja 37 USD, trijų dienų – 62 USD, o septynių dienų – 72 USD. Trijų ir septynių dienų bilietus galima išnaudoti su pertraukomis (t.y. nebūtina eiti kasdien): trijų dienų bilietą – per savaitę, o septynių dienų – net per mėnesį. Ant bilieto bus jūsų nuotrauka, o jį parodyti turėsite kiekvieną kartą įvažiuojant į šventyklų teritoriją ir prieš įeinant į pačias šventyklas.

Patarimas taupantiems: po 17:00 val. pirkti bilietai galioja tą pačią dieną ir kitą dieną, tad pirmąją dieną galite spėti pamatyti saulėlydį vienoje iš pagrindinių šventyklų, o sekančią dieną skirti kitų šventyklų lankymui.

Teritorija ir transportas. Angkoro šventyklos yra išsidėsčiusios didžiulėje teritorijoje šalia Tonle Sap (Didžiojo ežero) ir Siem Reapo miesto. Pėstute aplankyti šventyklų tikrai nepavyks – vien nuo Siem Reapo tuk-tuku važiuoti reikia apie 20 minučių. Ištvermingiausieji gali nuomotis dviratį, ieškantys iššūkių – motorolerį, o taupantys laiką ir sveikatą – tuk-tuką. Na ir žinoma, patogumo ieškantiems visada yra galimybė išsinuomoti mašiną su vairuotoju ar taksi.

Galimybę nuomotis dviratį mes atmetėme iš karto – Angkore beveik visada yra beprotiškai karšta ir važinėti dviračiu čia gali nebent visiški bepročiai arba tikri profesionalai. Nuo Siem Reapo centro iki Angkor Wat – apie 8 km, o ir tarp pačių šventyklų atstumai nemaži.

Tiksliai nežinau kodėl, bet motorolerių nuoma Siem Reape tarp turistų yra visiškai nepopuliari. Girdėjome, kad užsieniečiams vairuoti motorolerius čia nėra visiškai legalu, nors keli sutikti keliautojai ir sakė, kad jokių problemų dėl to nepatyrė. Galbūt nuomotis motorolerį labiausiai atbaido kaina – nuoma dienai gali kainuoti 10-15 USD, kai kitose vietose Kambodžoje dažniausiai kainuoja 4-6 USD. Taip pat prieš nuomojantis motorolerį reiktų pasidomėti Angkoro šventyklomis ir susidaryti maršrutą – pasirinkimų čia tikrai daug.

Patogiausias būdas apžiūrėti šventyklas mums pasirodė su tuk-tuku. Siem Reape ant kiekvieno kampo stovi tuk-tukai, kurių vairuotojai siūlo identiškus maršrutus ir labai panašias kainas: tuk-tuko nuoma dienai kainuoja 15 USD. Patogu dėl to, kad visai dėl nieko nereikia jaudintis: vairuotojas paima nuo viešbučio ir apvežioja visur, kur susitari, bei parveža atgal. Be to, tuk-tukas – su stogu, tad bent šiek tiek apsaugo nuo saulės ar netikėtai užklupusios liūties (mums pasitaikė.)

Dauguma tuk-tukų vairuotojų siūlo tuos pačius du maršrutus: „didįjį ratą“ ir „mažąjį ratą“ ir per dvi dienas gali apvežti po visas pagrindines šventyklas. Tačiau visada galima susitarti ir dėl kitokių maršrutų, tik nepamirškite pasiteirauti dėl kainos – jeigu norėsite vykti kažkur toliau, vairuotojas gali paprašyti mokėti papildomai.

Patarimas taupantiems: tuk-tukas yra keturvietis, tad jeigu keliaujate be kompanijos, siūlyčiau jos susirasti, kad ir tuk-tuko kainą galėtumėt pasidalinti. Mes keliavome keturiese, tad už dviejų dienų tuk-tuko nuomą žmogui sumokėjome po 7,5 USD, kas yra tikriau pigiau nei motoroleris ar net dviratis!

Komercializmas. Nuo pat pirmos aplankytos šventyklos pastebėjome, kokie atkaklūs ir dažnai net įkyrūs yra vietiniai pardavėjai. Šventyklos yra tapusios pasipelnymo šaltiniu, kur turistams brukama viskas nuo maisto, gėrimų, tekstilės gaminių, paveikslų, drabužių ir įvairių suvenyrų. Ši Angkoro pusė mus tikrai nemaloniai nustebino: žinoma, kad visose turistinėse vietose vyksta prekyba, bet Angkore ji ypač arši, o kai kur prekiauja net visiškai maži vaikai.

Kainos čia taip pat labai užkeltos. Pavyzdžiui, pietums sustojome vienoje iš daugelio vietinių užeigų, kur lėkštė ryžių su daržovėmis kainavo 6 USD (paprastai mieste toks patiekalas kainuotų apie 1 USD). Ir tik pamačius mūsų išsipūtusias akis, padavėja sakė padarysianti mums nuolaidą (tik turime niekam nesakyti ?), tad galiausiai sumokėjome 4 USD.

Kur apsistoti. Šalia Angkoro esančiame Siem Reape įvairių apgyvendinimo įstaigų pasirinkimas – tikrai didelis ir kainos nesikandžioja. Pavyzdžiui, mes gyvenome Advisor Angkor Villa, kur už dvivietį kambarį su atskiru vonios kambariu ir pusryčiais mokėjome vos 9 USD už naktį. Aišku, mūsų kambarys buvo gan paprastas, bet už bent truputį didesnę kainą galima rasti ir prabangesnių variantų. Ieškantiems kompanijos, Siem Reape yra ir daugybė puikių jaunimo hostelių.

Patarimas pavargusiems: Siem Reape labai gera mintis yra išsirinkti viešbutį ar hostelį su baseinu – po šventyklų lankymo tokiame karštyje atsigaivinti tikrai norėsis. Mūsų viešbutyje baseino nebuvo, tačiau jį turėjo šalia esantis viešbutis, kuris leido baseinu naudotis visiems norintiems vos už 2 USD.

Kur pavalgyti. Nors aplink šventyklas maistas brangus, pačiame Siem Reape kainos tikrai labai mažos, o pasirinkimas – didelis. Tikrai lengvai surasite ir įvairių vietinių užeigų, kur patiekalai kainuoja  1-2 USD, ir prabangesnių restoranų, kur rasite ne tik vietinio maisto, bet ir italų, meksikiečių, kinų ir įvairių kitų virtuvių patiekalų.

Ypač norėčiau parekomenduoti vieną įdomią vietą – Fresh Fruit Factory, kurioje ypač skanūs ledai, smūčiai ir įvairūs patiekalai su šviežiais vaisiais: ne tik blyneliai, bet ir makaronai bei sumuštiniai.

Ką veikti be šventyklų lankymo. Siem Reapas yra vienas linksmiausių miestų Kambodžoje – žymiojoje Pub street vakarėliai vyksta kiekvieną naktį, pilna barų, klubų, parduotuvių ir visų pasaulio virtuvių restoranų.

Taip pat labai populiarūs masažai: pusvalandis kojų masažo kainuoja 2 USD, viso kūno – 5 USD ir pan. Nepasakyčiau, kad mūsų išbandytas masažas buvo labai profesionalus, bet po šventyklų lankymo pavargusioms kojoms buvo pats tas, be to, ir už tokią kainą – ko daugiau norėti.

Dalintis įrašu

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Ankstesnis įrašas

DVIEJŲ DIENŲ KRUIZAS HALONGO ĮLANKOJE: AR VERTA?

Kitas įrašas

SIENOS KIRTIMAS: KELIONĖ IŠ SIAM REAP KAMBODŽOJE Į 4000 SALŲ LAOSE